PVP - Frakce

Z Craftuj Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Autorka návodu: Eskarnina

Hodně lidí si kupuje VIP, aby si mohlo založit alianci. Tento návod má být přesně pro ně. Popíši tady stavbu malé, ale relativně bezpečné (ne nedobytné) alianční základny a s tím spojené úkony, jako třeba claimování atd.

Vytvoření aliance

Alianci vytvoříte příkazem /f create jmenofrakce. Po vytvoření frakce musíte frakci uzavřít, jinak by se k vám mohl přidat kdokoliv a třeba vás vykrást. Uzavření frakce je příkazem /f close (otevření frakce je /f open). Teď jste se stali leaderem frakce. Do frakce můžete pozvat členy (příkaz /f invite jmenohrace), nebo jim dát vyšší hodnost (příkaz /f promote jmenohrace), která jim umožní např. zabírat území nebo přijímat nové členy.

Obsazení území

Celá mapa v minecraftu je tvořena základními jednotkami – chunky. Tyto chunky jsou území 16 x 16 kostek od bedrocku až po nevyšší hranici stavění v nebi. Frakce může tyto chunky zabrat a tím zabránit komukoliv mimo frakci na těchto chuncích stavět. Příkazem /f claim zaberete své alianci chunk, na které právě stojíte. Při claimování je důležitá mapa – příkaz /f map pro okamžitý stav a /f map on pro opakované načítání mapy.

Každá pomlčka označuje jeden volný chunk. Modře zvýrazněný křížek označuje chunk, kde stojíte. Lomítka a jiné znaky označují chunky už zabrané. Vyzkoušejte si claimnout jeden chunk a zapněte f mapu na opakované načítání a choďte. Tak si odzkoušíte jak f mapa vlastně funguje. F mapa se znovu načte pokaždé, když přejdete z jednoho chunku do druhého. Pro jednoduchou základnu vám bohatě postačí claimnout 4 čtyři chunky (abyste vytvořili větší čtverec) nebo pro větší pocit bezpečí 9 chunků zase do čtverce. Při claimnování se dívejte se na načítající se f mapu. Pokud se spletete a claimnete jiný chunk, než jste chtěli, použijte příkaz /f unclaim a tím zrušíte claim na chunku, kde stojíte.

Samotná stavba

Frakční hrad muže mít mnoho podob. Nejvýhodnější je umístění hradu na rozmezí více chunků. Při rozvržení hradu na 4 chuky najděte 4 kostičky přesně na střetu chunků pomocí f mapy – mapa se bude často měnit. Přesně zde si postavte hrad tak, že na každém chunku bude čtvrtina hradu. Je to velice příhodné, protože když vám pak nepřítel zabere jeden chunk, tak se vám nedostane do celého hradu, ale jen to jedné čtvrtiny.

Obecné zásady při stavbě hradu

Pouze jedna stavba

Pokud jste malá aliance, vyvarujte se tomu, aby každý člen měl svůj domek. Udělejte si společné sídlo, bude se lépe bránit, než samostatné domečky.

Čím více dveří – tím lépe

Nepřítel nemůže na vašem území otevírat dřevěné dveře. Proto je dejte při vstupu do každé místnosti, do každé chodby – prostě co nejvíce pevnost rozdělte dveřmi. Nesmí být ale na tlačítka nebo Pressure plate – ty nepřítel používat na vašem území může.

Žádná otevřená okna, ani prostranství

Toto je velice důležitá zásada při stavbě hradu. Udělat si otevřené nádvoří hradu je sice moc esteticky pěkné, ale ze strategického hlediska je to NAPROSTÁ PITOMOST. Nepřítel vám může na nádvoří skočit a tím se dostat do přímo do srdce hradu. Stejné je to se střílnami, nebo jinými takovými okýnky. Vzhledem k možnosti používání Ender Pearl se vám nepřítel do hradu snadno dostane. Pokud si už mermo mocí chcete udělat nádvoří, tak ho musíte zasklít.

Bezpečný východ

Nejjednodušší jsou jedny železné dveře na tlačítko zevnitř, aby se dalo dovnitř dostat pouze portem. Pokud se chcete cítit opravdu v bezpečí, udělejte úzkou chodbu s dvěma komůrkami a železnými dveřmi na tlačítko zevnitř. Tím vytvoříte dvouvrstvou ochranu a pokud vám se vám nepřítel dostane za jedny dveře, narazí na druhé. Také je třeba vzít v úvahu, že tento dvoudveřový systém vám znesnadní obranu hradu. Kvůli lagům však při vycházení z hradu musíte vždy zkontrolovat, jestli se za vámi dveře zavřely!

Útočné pozice

Jediné otevřené prostranství, které vám poskytne spíš výhodu je vrcholek věže. Z věže můžete ostřelovat útočníky. Protože je věž tím, že se na ni dá skočit zranitelná, je naprosto nezbytné, aby vchod na ni a východ z ní byl chráněn dvoudveřovým systémem. (například na věži otevřete trapdoor a po žebříku se dostanete do místnosti oddělené od zbytku hradu malou místností s dalšími dveřmi). Další možností jak překvapit útočníky neočekávaným vynořením je postavit další malé stavby např. v rozích pozemku a spojit je s hlavním sídlem podzemní chodbou (rozdělenou mnoha dveřmi).

F home

Je váš alianční port, může ho nastavit moderátor frakce nebo leader příkazem /f sethome. Měla by to být nechráněnější místnost na vašem hradě, protože zde se budete spawnovat po své smrti. Zároveň by z ní měl být dobrý přístup do všech částí hradu. Proto je ideální udělat ji uprostřed hradu.

Farmy

Frakce tvoříme pro spolupráci. Je tedy zbytečné, aby každý člověk měl své políčko – udělejte společné podzemní farmy pod hradem. Opět je tu výhoda jejich rozdělení na 4 různé chunky a taky HROMADA místa (kopat můžete až k bedrocku). Můžete mít tím pádem všechny různé farmy na které si vzpomenete na celkem chráněném místě s dostatkem prostoru.

Obytné místnosti

Co člověk potřebuje? Řekněme si to na rovinu, pokud nebudete stavět monumentální řecký chrám (což patří do Goldlandu) stačí člověku prostě místo na truhly. Udělejte každému členovi jeho vlastní místnost v hradu, jako jeho soukromý byt. Pokud se vám zdá chunk místa na hrad málo, nenechte se mýlit, pokud uděláte hrad ve dvou patrech, budete mít místa habaděj.

Tady si můžete stáhnout svět s jedním postaveným hradem. Je navržený na stavbu na 9-ti chuncích. Je bez farem a není úplně zařízený, ale jako názorná ukázka postačí. Není úplně dokonalý a není úplně nejhezčí frakční hrad na serveru. Snažila jsem se o účelnost, praktičnost a jednoduchost. Variací se dá vymyslet hromada, tak zapojte svou fantazii. Hodně štěstí. (Soubor extrahujte a vložte do složky saves ve složce .minecraft. Do ní se dostanete tak, že v hlavní nabídce Minecraftu kliknete na Texture packs, pak Open texture pack folder a vystoupíte o jednu složku výše.)